I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Niniejsza procedura dotyczy nauczycieli, pracowników, rodziców oraz słuchaczy w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Chrzanowie, zwanym dalej „szkołą”.
2. Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które podejmuje szkoła w celu zminimalizowania możliwość zakażenia COVID-19.
II. ORGANIZACJA ZAJĘĆ
3. W szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji
Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
4. Do szkoły może uczęszczać słuchacz bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w Izo. lacji.
5. W drodze do i ze szkoły słuchacze przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
6. Słuchacze wchodzą na teren szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.
7. Przy wejściu do budynku zorganizowana jest strefa do odkażania rąk. W tej strefie znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają obowiązek dezynfekcji rąk.
8. Ogranicza się przebywanie rodziców słuchaczy oraz osób trzecich w szkole do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności: osłonę ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Osoby te mogą się przemieszczać tylko w wyznaczonych obszarach, tzn. od wejścia głównego do sekretariatu szkoły lub gabinetu dyrektora.
9. Kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi może odbywać się w formie e-mail, telefonicznie, przez dziennik elektroniczny lub inny z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
10. Jeżeli nauczyciel/pracownik szkoły zaobserwuje u słuchacza objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować słuchacza w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, w przypadku słuchacza niepełnoletniego należy niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów prawnych o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
11. Wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali ( za wyjątkiem lekcji informatyki, która prowadzona jest w pracowni komputerowej).
12. Słuchacz powinien posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym słuchacza lub w plecaku/ torbie. Słuchacze nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
13. Należy wietrzyć sale w czasie przerw, a części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę. W razie potrzeby należy wietrzyć sale także w czasie zajęć zapewniając bezpieczeństwo słuchaczom.
14. Zgodnie z zasadami higieny należy często myć i dezynfekować ręce, zasłaniać usta i nos podczas kichania i kaszlu oraz unikać dotykania oczu, nosa i ust.
15. Osoby przebywające na terenie szkoły powinny zachować dystans społeczny i unikać tworzenia się grup.
16. Przy wejściu do biblioteki szkolnej i czytelni należy zdezynfekować ręce. Na terenie biblioteki i czytelni obowiązują maseczki. Uczniowie zwracający książki pozostawiają je w pojemniku przy wejściu do biblioteki (książki należy poddać 2 dniowej kwarantannie). Bibliotekę i czytelnię należy wietrzyć co godzinę.
III. DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
17. Przy wejściu głównym w miejscach łatwo dostępnych umieszczone są numery telefonów: stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
18. W szkole wywieszone są instrukcje obrazkowo – instruktażowe:
- w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk,
- przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje mycia rąk, dezynfekcji rąk, zakładania – zdejmowania maseczek, zakładania – zdejmowania rękawiczek .
19. Przeprowadzając dezynfekcje należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji; w tym czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby słuchacze nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
20. Odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak: maseczki, rękawiczki
powinny być wrzucane do pojemnika na odpady zmieszane.
V. POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM U PRACOWNIKA
21. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
22. Pracownik, który zauważył u siebie objawy choroby, takie jak: podwyższona temperatura, duszności, kaszel, osłabienie organizmu, katar, niezwłocznie powiadamia drogą telefoniczną Dyrektora i nie przychodzi tego dnia do pracy. Dyrektor informuje go o dalszym postępowaniu.
23. W przypadku wystąpienia u pracownika objawów chorobowych, osoba ta jest izolowana w wyznaczonym pomieszczeniu lub wydzielonym obszarze wyposażone m.in. w środki ochrony i płyn dezynfekujący.
24. W przypadku potwierdzenia choroby jednego z pracowników, Dyrektor powiadamia pozostałych pracowników, którzy mieli kontakt z chorym.
25. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego – ustala się listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
VI. ZALECENIA W STREFIE ŻÓŁTEJ / CZERWONEJ
26. W przypadku funkcjonowania szkoły w strefie żółtej / czerwonej Dyrektor lub inna wyznaczona osoba może:
1) ustalić godziny rozpoczynania zajęć dla klas/oddziałów (np. co godzinę),
2) wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między słuchaczami w przestrzeniach wspólnych szkoły,
3 wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa na terenie szkoły,
4) wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa
5) ustalić grafik, zgodnie którym pracownicy przychodzą do pracy w wyznaczone przez dyrektora dni i godziny, aby uniknąć spotkania większej liczby osób w miejscu pracy,
6) mierzyć termometrem bezdotykowym temperaturę ciała pracownikom przy wejściu do szkoły, a w przypadku gdy jest ona równa albo przekracza 38°C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej
7) mierzyć termometrem bezdotykowym temperaturę ciała słuchaczy przy wejściu do szkoły, a w przypadku gdy jest ona równa albo przekracza 38°C słuchacz nie może wejść na teren szkoły,
8) w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała; jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy ta osobę izolować w wyznaczonym pomieszczeniu i poinformować służby medyczne
9) wprowadzić zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych,
10) w przypadku słuchaczy ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować ich o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.
27. . W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po
uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, może częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkoły.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
28. Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2020 r.
29. Procedura obowiązuje do odwołania.